מה זה בכלל קונטנגו (Contango)?

המונח קונטנגו (Contango) שייך לעולם המסחר, וקשור ל”חוזים עתידיים”.  בחוזה עתידי המשקיע מתחייב לקנות סחורה בעתיד במחיר שנקבע מראש.

הקונטנגו היא תופעה הקיימת במצב שוק נורמלי שבו מחירי החוזים הארוכים יקרים ממחירי החוזים הקצרים. מחיר החוזה עולה בהתאם לציר הזמן מכיוון שהוא כולל בתוכו את העלויות הנלוות (אחסון, ביטוח, הובלה, ועלויות פיננסיות אחרות) .

יש לציין כי קיים מצב שוק הפוך מקונטנגו שנקרא “באקוורדשן” (Backwardation) זהו מצב “לא נורמלי” שבו מחיר חוזים העתידיים נמוך מהמחיר בהווה.

קטע וידאו (4:10) שמסביר מה זה קונטנגו.

ומה הקשר בין הקורונה, הקונטנגו ובין מחירי הנפט?

היום בעקבות משבר הקורונה הגענו למצב קיצוני יותר שהביא את העולם למחירי הנפט הנמוכים ביותר בהיסטוריה (חוזה קצר של חודש מאי נמכר במחיר שלילי של 37 דולר). נכון להיום יש את הפער הגדול ביותר שנרשם במחיר שבין החוזה הקצר של חודש מאי לחוזה הארוך של חודש יוני- פער של קרוב ל-60 דולר במחיר חבית נפט. 

למה זה קרה ואיך קרה שהגענו “לאקסטרים קונטנגו”?

מלחמת המחירים בין רוסיה וערב הסעודית, הינו אחד מהגורמים המרכזיים לעודפי היצע בכמות חביות הנפט בעולם. בנוסף לכך, התפרצות הקורונה גרמה להקטנה בביקוש לנפט ולדלק בעולם דבר שהוסיף לירידות עוד יותר מסיביות במחירי הנפט.

במצב רגיל, קרנות גידור, מנהלי תעודות סל, ואחרים שאינם רוצים בפועל לרכוש חביות נפט, צריכים לגלגל את החוזה שלהם הלאה לחודש הבא. זאת אומרת הם חייבים, לפני פקיעת החוזה, למכור את החוזה הקצר למי שבאמת זקוק לנפט ולרכוש במקומו חוזה חדש לטווח ארוך. 

אולם, במיוחד בתקופה זו של הקורונה, אין ביקוש לנפט, וכמעט אין בעולם מי שירכוש את חביות הנפט. לכן בחודשיים האחרונים, בעלי העניין היו חייבים למכור בכל הכוח את החוזים הקצרים שלהם בשורט דבר שגרם בפעם הראשונה בהיסטוריה למחירי נפט שליליים.  


שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

מיזמים נבחרים

לדעת איזו השקעה מתאימה לך? לחץ על התמונה
השקעה במנהטן
קרן השקעות p2p של הלמן אלדובי

Exitvalley - להשקיע חכם בסטרטאפ מנצח

logo
לחץ כאן- והתחל לעקוב אחרי המומחים
הטובים בעולם בשוק ההון.

קורסים אונליין בתחומי ההשקעות והפיננסיים

קורס אונליין לבינה עסקית
קורס אונליין במסחר באופציות בשוק ההון האמריקאי
קורס אונליין במסחר בנפט
קורסים אונליים באתר myco

רשתות חברתיות

קטגוריות

קטגוריות
גלילה לראש העמוד
   הרשמה לניוזלייטר
דילוג לתוכן