דברו איתנו:
074-7029965

בתקופה סוריאליסטית זו שבה כולנו עדיין נתונים לחסדי הקורונה, שוק הנדל"ן בארה"ב מוצף בהזדמנויות השקעה ייחודיות. בימים אלו, כך מסתמן – היעד האידיאלי להשקעות הוא לא אחר מאשר מישיגן; כך הפכה "מדינת האגמים" לפנינת הנדל"ן של ארה"ב בשנת 2022

מה עולה לכם לראש כשאתם שומעים את המילה 'מישיגן'? האם תעשיית הרכבים המפורסמת?  אגם מישיגן הגדול? אולי העיר דטרויט אשר מזוהה איתה ביותר?

למישיגן פנים רבות. אך ישנו פן מיוחד אותו היא חושפת רק בפני מעטים מבינינו: הפן הנדל"ני של מישיגן. וכפי שתראו כעת – הוא מתגלה בשנת 2022 על שלל יתרונותיו.

זה הזמן שלכם לשכוח מכל האסוציאציות "המישיגניות" שעלו בראשכם (למעט האגם המדהים) ולהכיר את הצד האמיתי של מישיגן. במלוא הדרו ורווחיותו.

מישיגן 2022: יותר מתעשיית רכבים

קראתם נכון. מישיגן כבר איננה תלויה בתעשיית הרכבים המפורסמת על כל ה-General Motors, ה-Chrysler וה-Ford ושאר יצרניות הענק שלאורך המאה הקודמת קבעו את הטון הכלכלי במישיגן.  

כיום, אלו ענקיות ההיי-טק ששדרגו את מדינת מישיגן. יחד עם תעשיות הביו-טק, רשתות המזון והגז הטבעי, ושורה של יוזמות ממשלתיות מעוררות השראה שפתחו את שערי שוק הנדל"ן במישיגן בפני משקיעים מכל המינים והסוגים.

הממשלה וחברות ההיי-טק לוקחות את ההגה

היה זה בשלהי שנות ה-90 אז פתחה מישיגן את שעריה בפני תעשיות חדשניות וחברות ענק שזרמו בהמוניהן והתבססו במחוזותיה השונים של המדינה. 13 שנה חלפו ממשבר הסאב פריים והמהלך שהתחדד מאז המשבר היה זה שהדביק למישיגן את הכינוי המחמיא בכלי התקשורת: "הפלא הכלכלי של ארה"ב"

מישיגן של שנת 2022 היא בית חם עבור ענקיות היי-טק ותאגידים חזקים מהסקטורים המובילים בארה"ב:

כך למשל חברות כמו 'Apple' ו 'Microsoft' התבססו עם משרדי האם שלהן במישיגן , אליהן הצטרפו רשתות המזון הגדולות 'Wall-Mart' ו 'Kellogg's'-
ענקית התרופות'Diplomat' , 'Quicken Loans' ועוד המון שמות גדולים ומוכרים.

רק בכדי לסבר את האוזן: במדד פורצ'ן (Fortune) המפורסם המדרג את 500 החברות הרווחיות בארה"ב – 100 ממטות החברות הללו ממוקמות במישיגן(!).  

כמובן שהתאוששות תעשיית הרכב והשיאים ששברה בשנתיים האחרונות תרמו גם כן. המעבר המתחולל בתעשייה לרכב חשמלי ואוטונומי מוצא את ענקיות הרכב מוכנות. כך מינתה פורד מנכ"לית שהגיעה מהחטיבה החשמלית וזו השיקה את הטנדר הנמכר באמריקה  ה- 150 F בגרסה חשמלית שזכה למאות אלפי הזמנות ממעל ל 70% לקוחות חדשים של פורד. GM הענקית הכריזה על הקמת מפעל חשמלי בעלות של 7 מיליארד דולר ושתיהן פועלות נמרצות להבטחת תנאי מחיה טובים לעובדים ולפועלים שיגיעו בכדי לעבוד במפעלי הענק.

שוק הנדל"ן של מישיגן 2022

כיום, בשנת 2022,
אנו עדים לימי הזוהר של כלכלת מישיגן. אם רק לפני עשור דורגה מישיגן במקום ה-50 במדדים הכלכליים המרכזיים של ארה"ב, בימים אלו מדורגת מישיגן במקום ה-11 (!). והיא רק ממשיכה לצמוח ולהתפתח בכל פרמטר.

מטבע הדברים, ניתן למצוא לכך ביטוי גם בשוק הנדל"ן של מישיגן שחווה את תקופתו היפה ביותר מזה שנים.

כך קרה שהיקף בניית הסינגלים ברחבי מישיגן נסק לגבהים חדשים ובאוקטובר האחרון גם רשם שיא שלא נראה כ- 6 שנים במישיגן (לפי נתוני RealComp). עוד לפי הדו"ח האחרון של RealComp – ענקית הנדל"ן במישיגן, נמצא כי בנובמבר האחרון שיעור הבתים שהוצאו למכירה בשוק היה נמוך ב- 54% מהממוצע בשנת 2019, טרם משבר הקורונה.

מישגן
"שוק הנדל"ן במישיגן נמצא בתקופה מטורפת לחלוטין", קרן קייג' מנכ"לית Realcomp (קרדיט: Bridge Michigan)

"בימים אלו שוק הנדל"ן במישיגן נמצא בתקופה מטורפת לחלוטין" מכריזה קרן קייג',מנכ"לית RealComp. "נכסים במישיגן נמכרים בזמן שיא של 21 יום מרגע שיצאו  לשוק – מדובר בפרק הזמן הנמוך ביותר שנרשם במדינה מזה 18 שנים".  

גם מחיר הדירה החציוני במישיגן זינק בשיעור של 18% לאורך השנה החולפת
וכעת שומר על שווי יציב של 230 אלף דולר. לשם השוואה, לפני 5 שנים בדיוק מחיר דירה חציוני במישיגן נקבע על 160 אלף דולר בלבד…

דור העבר מכתיב את העתיד הנדל"ני במישיגן

בארה"ב, יותר ויותר "בייבי-בומרס" מעדיפים (וכפי שתגלו כעת – חלק גם *מוכרחים*) – לבלות את את השליש האחרון של חייהם במתחם דיור לגיל השלישי (Senior Housing).

נכון לשנת 2022, נתח אוכלוסיית הגמלאים בארה"ב מונה למעלה מ-60 מיליון תושבים, כשמדי יום מצטרפים אליו עוד כ- 10,000 איש שחצו את גיל 65 (לפי נתוני Census). התחזיות צופות כי עד שנת 2040 יהווה מספר הגמלאים כ – 20% מכלל תושבי ארה"ב.

עלייה מתמדת בקרב אוכלוסיית בני ה-65 ומעלה בארה"ב. (קרדיט: Census)

ועכשיו שימו לב למספר הבא: 17 אלף דולר. זהו החיסכון הפנסיוני הדל למדי העומד לרשות משק בית ממוצע של תושבים בני 56-61 בארה"ב (לפי מחקר של CNBC).

כדי להחמיר את המצב, חשף לאחרונה סקר מקיף של מגזין "TIME" כי לשליש מהגמלאים בארה"ב אין מספיק חיסכון עבור תקופת הפנסיה. תוסיפו לכך את העובדה כי קצבת הזקנה הממוצעת בארה"ב עומדת על 16,000 $ לשנה –  ותגלו כי חלק לא קטן מדור "הבייבי-בום" בארה"ב לא יוכל לשמור על הדירה שלו בשנותיו המאוחרות. ארה"ב נקלעה למלכודת שהיא טמנה לעצמה, וכעת היא נאלצת לגבש פתרון יצירתי בכדי לשמור על היציבות בשוק הנדל"ן.

היוזמה הנדל"נית של מישיגן: "אמץ זקן"

במישיגן, מדינה עם שיעור אוכלוסיית גמלאים מהגבוהים בארה"ב – החליטו להסיר את הכפפה ולהוציא לפועל שורה של מהלכים לרווחתם של שוק הנדל"ן ודור "הבייבי-בום".

בשנים האחרונות החלה המדינה לקדם במרץ הקמת מתחמי דיור לגיל השלישי
תחת חותמת ממשלתית המזרזת כל פרויקט בכל רחבי מדינת מישיגן. מהבולטים ביותר ממתחמי הדיור לגיל השלישי במישיגן הוא פרויקט "Brookwood Estates"  – אשר נכסיו מפוזרים באזורי הביקוש של מישגן. 

הביקוש למתחמי דיור לגיל השלישי בארה"ב הולך וגובר. (קרדיט: Welltower)

המתחמים של Brookwood Estates מעניקים לגמלאי ארה"ב מקום ראוי להזדקן בו בכבוד ובנוחות מקסימלית, בסביבה פסטורלית וירוקה בתוך חיי קהילה עשירים ועם גישה ישירה לשירותי בריאות וסעד.

ניצול משברים: הדמיון בין הסאב-פריים לקורונה

כדי לייצר הכנסה גבוהה מהשקעת נדל"ן בארה"ב עם הון עצמי גבוה או נמוך – צריך לדעת לקרוא היטב את מפת ההזדמנויות. ובנדל"ן, דווקא בעתות משבר, נפלטות להן החוצה ההזדמנויות המגוונות ביותר להשקעה.

כך היה בעיצומו של משבר הסאב-פריים בשנת 2008, אז נכנסה חברת ספיר-ברנובסקי במלוא הכוח לשוק הנדל"ן של מישיגן והצליחה לאתר עשרות נכסים במחירים מתחת למחירי השוק. בתוך זמן קצר ולאחר השבחה מוצלחת היא גם רשמה אקזיטים נאים עבור המשקיעים שלה.

מאז חלפו 15 שנה ולפורטפוליו החברה בשיתוף עם חברת הניהול הגדולה, גארנר, התווספו אלפי נכסים באפיקי השקעה רבים ומגוונים: נכסי נדל"ן מניב בארה"ב, מתחמי דיור לגיל השלישי במישיגן, מתחמי מולטיפמילי בארה"ב, 'מולטי של סינגל' (מודל ייחודי של החברה) בארה"ב ובמישיגן ואפיקי ההשקעה של החברה רק הולכים ומתגוונים. ספיר-ברנובסקי יחד עם גארנר הסתערו על שוק הנדל"ן במישיגן ולא הביטה לאחור.

מישיגן לא שכחה מדור העבר שהניח את היסודות לעולם המתוקן (לכאורה) שלנו בהווה, ועושה כל שבכוחה למען העתיד שלו. ולכם בתור משקיעים, כדאי להכיר את מתחמי הדיור לגיל השלישי במישיגן בכלל ואת ההזדמנויות להשקעות נדל"ן במישיגן בפרט.

כי במיוחד בימים טרופים אלו, כאשר האינפלציה בארה"ב רושמת מספרים שלא נראו קרוב ל-40 שנה וסביבת הריבית היא אפסית – מדובר באפיקי השקעה בעלי פוטנציאל ממשי לייצר הכנסה גבוהה ויציבה עבורכם.

רוצה לדעת עוד על השקעה במתחמי דיור לגיל השלישי?
אולי יעניין אותך לקרוא גם:

שתפו את הפוסט

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מיזמים נבחרים

רשתות חברתיות

קטגוריות
נושאי האתר
קטגוריות
גלילה לראש העמוד

הרשמה לניוזלייטר

רוצה להיות מעודכן? 

אנחנו מבטיחים לא לשלוח ספאם.

דילוג לתוכן