הלוואות חברתיות

קורס שפת גוף

הלוואות לסטודנטים

תקופת הלימודים היא תקופה מאתגרת מאוד מבחינה כלכלית, וסטודנטים רבים מוצאים עצמם לוקחים הלוואה בשלב כזה או אחר של התואר. לא רק שבמרבית ימות השבוע

קרא עוד »

הלוואות חברתיות

קורס שפת גוף

הלוואות לסטודנטים

תקופת הלימודים היא תקופה מאתגרת מאוד מבחינה כלכלית, וסטודנטים רבים מוצאים עצמם לוקחים הלוואה בשלב כזה או אחר של התואר. לא רק שבמרבית ימות השבוע

קרא עוד »

קטגוריות

קטגוריות

מהן הלוואות חברתיות 

הלוואות חברתיות (p2p lending) הן הלוואות בן עמיתים (peer to peer). הרעיון שעומד בראש המודל הזה הוא לנהל את מערך ההלוואות ללא גורם מתווך  (בנק או גוף פיננסי מוסדי). הלוואות נעשות באמצעות פלטפורמה ייעודית שהוקמה לצורך מטרה זו.

הלוואות חברתיות – למי זה מתאים?

ניתן לחלק את עולם ההלוואות החברתיות לשתי אוכלוסיות: משקיעים, ולווים.

המשקיעים הם נותני ההלוואה שרוצים לקבל ריביות גבוהות יותר מאשר היו מקבלים בבנק. לווים אלו הם מקבלי ההלוואה שמעוניינים לשלם ריבית נמוכה יותר, או לחלופין לווים המעוניינים לא להיות בחשיפה גבוהה מידי לאשראי. 

הלוואות p2p יתרונות מול חסרונות.

היתרונות בפלטפורמה להלוואות p2p היא האפשרות לקבל הלוואה במהירות, דרך טופס מקוון. גם הלווה וגם המשקיע “נהנים” מריבית עדיפה מהבנק.

החסרונות של פלטפורמות להלוואות בין עמיתים הוא בכך שהלווה מתקשה לקבל סכומים משמעותיים דרך הפלטפורמות האלו.

המשקיע מצד שני מסכן יותר את כספו מאשר אילו היה משקיע בפיקדון בנקאי.

האם פלטפורמות להלוואות בין עמיתים מסוכנות?

רמת הסיכון בהלוואות חברתיות (הלוואות p2p) גבוהה באופן משמעותי מהפקדה מפיקדון בבנק. רוב הלווים משתמשים בפלטפורמות הללו בגלל שהבנק הגדיר אותם כבעלי חוב ברמת סיכון גבוהה, ולכן החוב הקיים בפלטפורמה הינו ברמת סיכון גבוהה יותר שאולי לא יוחזר.

פלטפורמות להלוואות p2p מודעות לרמות הסיכון ויש להן מנגנוני הגנה על מנת למזער את הסיכון במקרה שחלק מהלווים לא יעמוד בתנאיי ההלוואה; פיזור רחב של לווים על מלווה בודד, קרנות ערבות הדדית, ביטוחי אשראי הם חלק מהאמצעים שנוקטות הפלטפורמות על מנת למזער סיכונים.

האם משתלם להשקיע בהלוואות חברתית?

בהחלט ניתן לומר שבעולם בו סביבת הריבית היא כמעט אפסית, השקעה בפלטפורמות בין עמיתים היא בהחלט אופציה ראויה. התשואה שניתן לקבל בהשקעות אלו הולמת את רמות הסיכון. ולכן, מומלץ לשלב השקעה בסכום קטן בפלטפורמות להלוואות חברתיות כחלק מבניית אסטרטגיית ניהול תיק ההשקעות.

מתלבט איך להשקיע או לקחת הלוואה דרך הפלטפורמות p2p?

השאר פרטים כאן

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן