כלכלה מעגלית כמה זה חשוב !

אם גם אתם לא מבינים את ההיגיון שבייצור עטיפות לחטיפים שנזרקות אחרי שימוש קצר אבל לא מתכלות במשך מאות שנים, אם אתם שואלים את עצמכם איך זה יכול להיות שמסעדות זורקות כמויות של אוכל כשבצד השני של העולם יש אנשים שאין להם מה לאכול ושוברים את הראש על הוצאות חשמל גבוהות בזמן שיש שמש רוב השנה, הכלכלה המעגלית היא התשובה בשבילכם.

נסתובבה כל היום עד אשר נמצא מקום

הכלכלה המעגלית כשמה כן היא, מבוססת על תהליך מעגלי המשיב לטבע את מה שנלקח ממנו ומחזיר לתהליך הייצור את מה שניתן לשימוש מחדש. חשבו על זה: כמעט כל יום אתם משתמשים במוצרים וזורקים את העטיפות לפח, משתמשים בדלק שמזהם את הסביבה וזורקים לפח שאריות שיכולות להיות אוצר עבור אחרים.

זה מתחיל במחשבות על ניצול חוזר של שאריות ירקות ומגיע עד לצריכת מוצרים מתכלים על פי מודלים כלכליים המתגמלים את כל המעורבים. רוצים לשמוע עוד?

קטע וידאו (3:42) מאתר החדשות של CNBC שמסביר מה כלכלה מעגלית.

מהי כלכלה מעגלית?

רגע לפני שמתחילים, בואו נגדיר לעצמנו בפשטות מהי בכלל כלכלה מעגלית. כלכלה מעגלית הינה מודל ניהולי תעשייתי המבוסס על תפיסה הוליסטית וראיית התמונה הכללית תוך התייחסות לכל הגורמים המעורבים, במטרה להגדיל את הרווחים של כל אחד מהמשתתפים במערכת ולצמצם את ההפסדים בטווח הארוך.

בגדול, אפשר לומר שכלכלה מעגלית צמחה מתוך ההבנה שרווחיות חייבת לכלול את כל הגורמים במערכת. אם לא נתחשב בהשלכות של הייצור, בסופו של דבר לא יהיו לנו משאבים להשתמש בהם ביום אחר. הדרך היחידה להבטחת רווחיות בטווח הארוך היא יישום תפיסת עולם המבוססת על קיימות המתחשבת בכל הגורמים במערכת.

כלכלה מעגלית בקונטקסט רחב – אתגר לחברה האנושית

יישום הכלכלה המעגלית מהווה שיפור משמעותי בשימור ההון הקיים בטבע תוך ייעול השימוש במשאבים הסביבתיים, מזעור הסיכונים הקיימים באמצעות ניהול משאבים מתכלים וחדשים באופן האופטימלי ואף מאפשרת לשפר את ניצול המשאבים הקיימים למשך זמן רב יותר ובאופן המיטבי.

אבל הכלכלה המעגלית היא לא עוד מוצר שאנחנו בוחרים במכולת. היא מעמידה בפני האדם אתגרים טכנולוגיים, פוליטיים, כלכליים, סוציולוגיים ואפילו יומיומיים, המצריכים מחויבות לכנות, ללקיחת אחריות ולנכונות לראות את התמונה השלמה.

כדי ליישם את הכלכלה המעגלית בתחומי חיינו השונים עלינו לשנות את תפיסת העולם שלנו, כמו גם את האופן שבו אנחנו תופסים את חומרי הגלם הזמינים לנו, את המוצרים והשירותים הנצרכים על ידינו, את התקשורת בין הגורמים השונים בשוק, את ההסתכלות על הספקים, הלקוחות ועוד.

על פי תפיסת הכלכלה המעגלית, לכל שחקן במערכת יש תפקיד בעל משמעות ויכולת השפעה על המערכת בכללותה. על פי תפיסה זו, כל אדם הינו בעל משמעות

תפיסה, הסתכלות על חומרי גלם, מוצרים, שיטת מכירות ויחסים עם לקוחות, והסתכלות על כל מחזור החיים של המוצר, בניסיון לשפר כל שלב. הכלכלה המעגלית נוגעת לכל שחקן במערכת הכלכלית – כל ארגון, חברה, צרכן ועירייה – לכולם תפקיד והשפעה בין אם כנותן שירותים ובין אם כיוצר שוק, ומאפשר את קידום הכלכלה המעגלית.

 

כלכלה מעגלית מול מודל ליניארי

המודל העסקי שכולנו מכירים הוא מודל ליניארי שתמציתו היא “לקחת, להשתמש, לזרוק”. פשוט, לא? צלחות פלסטיק, חלקי חילוף לרכב, עטיפות של חטיפים – אנחנו משתמשים וזורקים. לפעמים אפילו נדמה שאת החברים הכי טובים שלנו אנחנו רואים כמוצר.

הכלכלה המעגלית היא לא עוד מודל, היא תפיסת עולם. היא תפיסת עולם המבוססת על חיבור לכל הצדדים של השלם והבנה שכולנו תלויים אלו באלו לצורך קיום באיכות חיים גבוהה ומושקעת. בעוד שהמודל הליניארי אינו בר קיימא ועתיד להביא כיליון על התרבות האנושית, מודל הכלכלה המעגלית מתייחס לעולם ולסביבה כאל שותפים מלאים לדרך, וכשהשותפים מרוצים, הם ימשיכו לתת מתנובתם.

איך זה עובד?

חלוקה למשאבים ביולוגיים וטכניים

כדי למקסם את איכות החיים ולהבטיח מחזוריות גבוהה של מוצרים ושירותים, מודל הכלכלה המעגלית מחלק את המשאבים לשני סוגים בעלי ייעודיים שונים:

  1. משאבים ביולוגיים

המשאבים הביולוגיים עתידים לחזור לטבע ולהשתלב בביוספרה עלפני כדור הארץ הודות לתכונות המתכלות שלהם.

  1. משאבים טכניים

בניגוד למשאבים הביולוגיים, משאבים טכניים אינם יכולים להתכלות ולפיכך, הם ממוחזרים ומועברים לשימוש מחודש.

כל אחד מהמשאבים מתאפיין במחזור חיים שונה. הודות לתכנון הייעודי והניצול החכם של המשאבים, אנחנו יכולים לחיות ברמת חיים הרבה יותר גבוהה וליהנות ממוצרים זולים יותר, נגישים יותר ובעיקר – כאלה  המבטיחים חיים טובים גם לסביבה שלנו. בסופו של דבר, הכלכלה המעגלית משתלמת לכולם.

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

מיזמים נבחרים

לדעת איזו השקעה מתאימה לך? לחץ על התמונה
השקעה במנהטן
קרן השקעות p2p של הלמן אלדובי

Exitvalley - להשקיע חכם בסטרטאפ מנצח

logo
לחץ כאן- והתחל לעקוב אחרי המומחים
הטובים בעולם בשוק ההון.

קורסים אונליין בתחומי ההשקעות והפיננסיים

קורס אונליין לבינה עסקית
קורס אונליין במסחר באופציות בשוק ההון האמריקאי
קורס אונליין במסחר בנפט
קורסים אונליים באתר myco

רשתות חברתיות

קטגוריות

קטגוריות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
   הרשמה לניוזלייטר
דילוג לתוכן