השקעה בחברות סטארט אפ ובהשקעות המונים בכלל עשויה להניב למשקיעים תשואה נאה, אך יחד עם זאת הסיכון הגלום בהשקעות כאלו הוא גדול ביותר.

השקעה בתחום השקעות המונים בתחום הסטארט אפ או בעסקים אחרים מומלצת מאוד כחלק ממערך שלם של בנייה אסטרטגית של תיק השקעות.

ההמלצה היא להשקיע חלק קטן מסך תיק ההשקעות באפיקים אלו.  ההחלטה להשקיע באפיקים אלו צריכה להתקבל לאחר ניתוח פרופיל המשקיע, כמה הוא מוכן לקחת סיכון, וניתוח מעמיק של ההשקעה עצמה.

אז מהם הסיכונים בהשקעות המונים ?

סיכון לאובדן ההשקעה

כל השקעה נושאת בחובה סוג מסוים של סיכון, בדרך כלל ככל שהסיכון גדול כך הסיכוי להרוויח גדל. בהשקעות כאלו אנו צריכים לזכור שרוב חברות הסטארט אפ נכשלות ולכן קיים סיכוי גדול שלא נראה את כספנו בחזרה. במקרה של כישלון המיזם לא החברה ולא הפלטפורמה שדרכה הכסף גויס יחזירו את כספנו בחזרה.

העדר נזילות

בניגוד למניות שנסחרות בבורסה שניתנות למכירה בכל עת. מניות, הנרכשות בפלטפורמה של השקעות המונים, אינן סחירות וקשה יהיה למצוא אח”כ קונים שיהיו מוכנים לרכוש את המניות *.

סבירות נמוכה לתשלומי דיבידנד

בהשקעות של נכסים מניבים כמו מניות בחברות מבוססות  ניתן לקבל דיבידנד במידה והחברה מחליטה לשתף את בעלי המניות ברווחים שלה. לעומת זאת, בהשקעות המונים כשהחברות מוגדרות כחברות סטארט אפ במצב של early stage, או חברות seed (הכוונה לחברות בתחילת הדרך ) גם אם יש רווחים, הרווחים אינם מחולקים למשקיעים היות שחברות אלו מעדיפות להשקיע את הרווחים חזרה בחברה. המשקיע בדרך כלל יאלץ לחכות כדי לקבל את החזר ההשקעה וזאת רק במידה והחברה תתבסס או תצא לאקזיט דבר שיכול לקחת מספר שנים.

דילול בהון המניות

חברות, ובמיוחד חברות בתחילת דרכן, תמיד מנסות לגייס עוד כסף על מנת לעודד ולהצמיח את החברה. חברה שמצליחה לגייס כסף מחלקת מניות למשקיעים החדשים, דבר שגורם לירידת ערך המניה וגורם לירידת אחוז האחזקה של בעלי המניות הקודמים.

קיימים מנגנונים שונים לשמירת הזכויות של בעלי המניות הראשונים כמו הסכמי מייסדים, הסכמי בעלי מניות וכו’, אולם בהשקעות המוניות לא בטוח כי קיים מנגנון לשמירת בעלי המניות מדילול באחזקותיהם.

העדר ערבויות על ההשקעה

 בהשקעות המונים לחברות המגייסות כספים דרך הפלטפורמות השונות בדרך כלל אין ערבויות אישיות, שעבודים או ערבויות מכל סוג שהוא על ההשקעה.

אחרונים בשרשרת המזון 

בהשקעות המונים ניתן למצוא גם חברות המציעות מסלולי מימון שנותנים ריביות במועדים שנקבעו מראש (כמו באג”ח), אך ישנה קדימות בהחזר ההשקעה במידה והחברה נופלת. השקעות כאלו נמצאות בסיכון גבוה מכיוון שבמידה והחברה חדלת פירעון תמיד העובדים, הבנקים וחייבים בעלי ערבויות יקבלו קדימות לכספם לפני המשקיעים.

קטע וידאו קצר המתאר את הסיכונים הגלומים בפלטפורמות גיוס/השקעות המונים.

השקעות המונים בנדל"ן או באמצעות חוב

השקעות המונים בנדל”ן או השקעות מימון המונים באמצעות חוב לרוב הן פחות מסוכנות מגיוס המונים לחברות לסטארט אפ. במקרים אלו לרוב יש ערובה לכסף ןמדובר בפרקי זמן מוגבלים.  

הסטטיסטיקה להצלחת חברות סטארט אפ נמוכה ביותר ולכן סיכוי הצלחה נמוך במיוחד.

*בקרוב…..

כחלק מהשירות שלנו אפשר יהיה לסחור במניות שנרכשו דרך פלטפורמות של השקעות המונים, והדבר יתבצע דרך שוק משני אצלנו באתר.  

אולי יעניין אותך גם....

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

מיזמים נבחרים

השקעה במנהטן

Exitvalley - להשקיע חכם בסטרטאפ מנצח

logo
התחל לעקוב אחרי המומחים
הטובים בעולם בשוק ההון.

השקעה פיננסית כנגד בטוחה

Fiverr - שירות פרילנסרים לעסקים

הצטרפו לדף העסקי בפייסבוק

רשתות חברתיות

קטגוריות

נושאי האתר
קטגוריות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
   הרשמה לניוזלייטר
דילוג לתוכן
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/wesocialco/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/wesocialco/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110